شروع یک استارت آپ سریع اما هوشمندانه

نوشته شده توسط مرد پارسی در . ارسال در کسب وکار و بازاریابی

استارت آپ به کسب‌وکاری گفته می‌شود که معمولاً نوپا وکارآفرین بوده و ایده آن بر اساس برطرف کردن یک نیاز توسعه می یابد. استارت آپ ها معمولا سریع رشد می کنند، ریسک بالایی دارند و مانند رشد کودک در ابتدا نیاز به مراقبت دارند تا توسعه معنادار پیدا کنند.

اگر ایده ایی ناب دارید که نیازی را برطرف می کند و درضمن ریسک پذیر بوده و تصمیم به ساخت استارت آپ دارید، پیشنهاد می کنیم این مطلب را بخوانید.

 

استارت آپ

 

ایده: اینکه ایده ایی که برای یک استارت آپ در ذهن دارید چقدر موفق خواهد شد مهم نیست، مهم است که نخست نیاز یا نیازهایی را برطرف کند سپس برای اجرای آن برنامه داشته باشید. زمان در شروع یک استارت آپ مهم است اما بهتر از برای بررسی و ارزیابی ایده خود زمان صرف کنید.

برنامه ریزی: داشتن ایده ایی ناب یا کاربردی برای شروع لازم است اما کافی نیست. شما قبل از شروع به برنامه ریزی نیاز دارید. به ابزارها، نیروهای متخصص، نحوه مدیریت نیروها، نحوه تامین منابع مالی اولیه، زمان مورد نیاز برای کار، زمان شروع و... فکر کنید و سپس برنامه را روی کاغذ ثبت کنید. پس از بررسی نهایی می توانید برنامه خود را روی فایل کامپیوتری ذخیره کنید تا محفوظ تر بماند.

زیرساخت: سعی کنید از ابتدا به زیرساخت ها اهمیت دهید چرا که در آینده قرار است بر اساس این زیرساخت ها توسعه دهید. به عنوان مثال می توانید برای ساخت محصول از هزینه کمتری استفاده کنید ولی برای خدمات به مشتری هزینه های بیشتری در نظر بگیرید. برای خدمات با کیفیت بالا از ابتدا زیرساخت های لازم را در نظر بگیرید. ویا قوانین و شرایط همکاری با سایر نیروها را بهتر است از ابتدا مشخص کنید مثلا زیرساخت های لازم برای تیم ورک را مهیا کنید.

 

استات آپابزارها: مسلما برای تولید محصول خود به ابزارهای نرم افزاری یا سخت افزاری نیاز دارید. توصیه می شود برای شروع و بسته به نوع استارت آپ خود از نرم افزارها و اپلیکیشن های رایگان استفاده کنید. می توانید از خدمات رایگان برخی وبسایت ها نیز کمک بگیرید. یا وسایل سخت افزاری را از دوستان یا افراد دیگری غرض بگیرید. اینکه برای شروع هزینه ها را مدیریت کنید بسیار مهم است.

بنیانگزاران: اگر با دوست یا همکارتان قرار است استارت آپی را شروع کنید، از همان ابتدا درباره تاثیرگذاری، میزان کار، نوع کار و حتی درصد مالکیت استارت آپ توافق کنید. به تعویق انداختن این توافقات در صورت به نتیجه رسیدن ویا حتی شکست مشکلاتی به وجود خواهد آورد.

سرمایه گزار: پیشنهاد میشود جذب سرمایه را به زمانی که نمونه اولیه تولید و تست شده است موکول کنید. حتی بازخورد کاربران را بگیرید و سپس یک بیزینس پلان تهیه کنید. سرمایه گذاران دوست دارند براساس داده ها و آمار واقعی سرمایه گذاری کنند. تجربه نشان می دهد این روش سرمایه گذاری بیشتر موفق خواهد بود.

بررسی رقبا: اگر در نوع استارت آپ خود رقیب یا رقبایی دارید بهتر است قبل از شروع از توانایی ها و نقایص آنها اطلاع داشته باشید. سعی کنید در کسب و کار خود این نقایص را برطرف کنید. همچنین در طی مراحل تولید، توسعه و بازاریابی حواستان به رقیبتان باشد.

شبکه سازی: در ابتدای کار برای معرفی خود و محصولتان بهتر است سراغ روش های کم هزینه و موثر بروید. تبلیغات موثر هستند اما هزینه های بالایی خواهند داشت و بهتر است به روزهای رشد شما موکول شوند. پیشنهاد ما برای معرفی خود و محصولی که تولید کرده اید، شبکه سازی است. از حضور در محافل تخصصی و نمایشگاه ها و رویداد های مرتبط نترسید. سعی کنید به خوبی خود و محصولتان را معرفی کنید و سعی کنید نظر سایر متخصصان و صاحبان کسب و کارهای مرتبط را جلب کنید.

 

 


ارتباط با مشتری: همیشه به حرف های مشتری، درخواست ها و نیازهایش توجه کنید. شما برای رفع نیاز مشتریان خود محصول را تولید کرده و توسعه داده اید پس از مشتری و بازخوردهایش به هر نحوی که در توانتان است غافل نشوید. به این نکته توجه کنید که مشتری وفادار است که به شما انگیزه رشد و توسعه خواهد داد. برای ارائه پشتیبانی به مشتری از ابزارهای متفاوت استفاده کنید. تماس تلفنی یا دریافت تیکت می توانند گزینه های خوبی باشند اما در کنار این گزینه ها چت پشتیبانی آنلاین می تواند سیستم پشتیبانی شما را حرفه ایی تر نمایش دهد. برای نمونه می توانید قابلیت ها و امکانات پلتفرم ساپوچت را از اینجا مطالعه و بررسی کرده و برای شروع از پلان رایگان آن برای وبسایت خود استفاده کنید.

شبکه های اجتماعی: یکی از روش های موثر ارتباط با مشتری حضور پررنگ شما در شبکه های اجتماعیست. معمولا مشتری های شما در شبکه های اجتماعی عضو و فعال هستند پس این فرصت را از دست ندهید و آنها را با صفحه یا نوشته های خود درگیر کنید. نکته مهم اینکه برای هر شبکه اجتماعی با توجه به ساختار همان شبکه محتوا تولید کنید و از یک محتوا در همه جا استفاده نکنید. محتوای لینکدین قطعا با محتوای اینستاگرام متفاوت است.

پیشنهادهای ویژه به کاربران: پس از تولید محصول، به مناسبت رونمایی می توانید پیشنهادهای ویژه ایی به کاربران و بازدیدکنندگان خود بدهید. از استفاده رایگان برای مدت محدود تا تخفیف های وسوسه انگیز. اینکار به جذب مخاطب شما کمک شایانی خواهد کرد. لازم است برای نمایش پیشنهادهای خود از گرافیک و متن های ترغیب کننده استفاده کنید. همچنین نحوه ارائه و نمایش این پیشنهاد بسیار مهم است. اگر از طریق وبسایت خود اقدام به ارائه پیشنهادها خواهید کرد، بد نیست سری هم به وبسایت افـــزونه ساز بزنید. در این وبسایت می توانید به سادگی و بدون نیاز به برنامه نویسی برای پیشنهاد خود پاپ آپ ساخته و یا برای رونمایی محصول خود شمارشگر معکوس بسازید. از دیگر افزونه های آن برای پشتیبانی و ارتباط با مشتری می توانید به صورت رایگان استفاده کنید. برای دریافت خدمات کامل و بیشتر پلان های استاندارد و حرفه ایی در نظر گرفته شده که با پرداخت مبلغ مختصر ماهیانه می توانید از خدمات آن استفاده کنید.

 

استات آپ ها

 

مواردی که دربالا آورده شد تنها بخشی کوچک اما مهم ساخت یک استارت آپ است. مسلما رعایت موارد دیگری که در این مطلب آورده نشده هم می توانند به شما در طی مسیر کمک زیادی بکنند. با جستجوی دقیق و کاملتر در وب می توانید مطالب مفید دیگری نیز بیابید اما به شما توصیه می شود از خواندن سرگذشت استارت آپ های موفق و حتی شکست خورده هرگز غافل نشده و به پارامترهای موفقیت یا شکست آنها بسیار دقت کنید. امیدواریم در مسیر ایده، تولید و توسعه خود موفق و سربلند باشید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید