طراحی وب در مقابل طراحی گرافیک ، چه تفاوت هایی دارند؟

نوشته شده توسط مرد پارسی در . ارسال در کسب وکار و بازاریابی

مقدمه و تعاریف

امروزه با گسترش فضای وب موضوع طراحی آن از اهمیت ویژه و مهمی برخوردار است. در گذشته محصول طراحی به چاپ ختم میشد. از چاپ بیلبورد و بنرهای شهری و نمایشگاهی تا چاپ ست های اداری و آیتم های تبلیغاتی. اما در حال حاضر با افزایش کاربرد وب در زندگی همه ما، نقش طراحی وب پررنگتر و بااهمیت تر از گذشته است. اگرچه به اشتباه برخی تصور می کنند طراحی گرافیک و طراحی وب دارای یک مفهوم هستند اما در ادامه خواهیم گفت که طراحی گرافیک بخشی از طراحی وب است. همچنین برخی تفاوت ها میان طراحی گرافیک وب و طراحی گرافیک چاپی وجود دارد که آنها را در این مطلب خواهید خواند.


بهتر است در ابتدا تعریفی از طراحی گرافیک و طراحی گرافیک وب داشته باشیم.

 

طراحی وب چیست؟

طراحی وب شامل مجموعه ایی از مهارت ها و تخصص های مختلف در راستای تولید و نگهداری وب سایت ها است. تخصص ها و مهارت های مختلفی شامل:

 طراحی رابط کاربری(UI)، کد نویسی، طراحی تجربه کاربری(UX)، و بهینه سازی موتورهای جستجو. معمولا افراد متعددی در تیم ها مشغول به کار هستند تا جنبه های مختلف فرایند طراحی را پوشش می دهند ، اگرچه برخی از طراحان هم هستند که همه مهارتها و تخصص ها را پوشش می دهند.

 طراحی گرافیک چیست؟

طراحی گرافیکی فرآیند ارتباط بصری و حل مسئله با استفاده از یک یا چند تایپوگرافی ، عکاسی و تصویر سازی است. این بخش زیر مجموعه ایی از طراحی بصری و طراحی ارتباطات محسوب می شود ، اما گاهی اوقات اصطلاح "طراحی گرافیکی" به صورت مترادف استفاده می شود.

طراحان گرافیک نمادها ، تصاویر و متن را ایجاد و ترکیب می کنند تا نمایش تصویری ایده ها و پیام ها را انتقال دهند. آنها برای ایجاد ترکیبات تصویری از تایپوگرافی ، هنرهای تجسمی و تکنیک های صفحه بندی استفاده می کنند.

 

تفاوت گرافیک و طراحی وب

 

تفاوت بین طراحی وب و طراحی گرافیکی

عناصر بصری

رنگها

نحوه استفاده از رنگ در طراحی گرافیک و طراحی وب کاملاً متفاوت است. با توجه به تکیه طراحی گرافیکی بر چاپ ، معمولاً دراین طراحی از حالت رنگی CMYK استفاده می می شود. چرا که استفاده از رنگ در طراحی گرافیک بیشتر روی تأثیر بصری و هدایت جریان بصری متمرکز شده است. ( البته این مورد در طراحی بنر برای وب نیز صادق است). در حالی که طراحی وب از RGB مطابق با نور استفاده می کند ، و سعی در نمایش اطلاعات و محتوا در سطح مطلوب مخاطب وب، بدون ایجاد خستگی و آزار بصری است.

فونت ها

معمولاً در فرایند طراحی گرافیک، انتخاب فونت آزادانه و دلخواه انجام می شود و لازم نیست نگران خروجی و اثر نهایی باشید چرا که در نهایت محتوا با فونت دلخواه شما چاپ خواهد شد. اما در طراحی وب برای انتخاب فونت باید جنبه های مختلفی را در نظر بگیرید. اما در طراحی وب محدودیت هایی برای استفاده از انواع فونت ها مخصوصا زبان فارسی دارید. البته با توجه به ارائه CSS3 و توسعه وب تا حدودی شرایط بهتر از قبل بوده و امکان بارگزاری فونت ها از روی سرور وجود دارد ولی بازهم به سادگی و آزادی طراحی گرافیک نیست.

 گرافیک

در استفاده از گرافیک ، طراحی گرافیک عملکرد بیشتری نسبت به طراحی وب دارد. چرا که در طراحی وب از طراحی ماژولار استفاده می شود ، و همین مسئله در مورد عملکرد بصری نیز صادق است. از نظر واحد مورد استفاده در طراحی ، در طراحی گرافیک از مفهوم اندازه های بدنی مانند اینچ ، سانتی متر ، میلی متر و غیره استفاده می شود ، در حالی که در طراحی وب از پیکسل ها استفاده شده است.

 مرور محتوا

در طراحی گرافیک، نحوه ارائه محتوا بصورت پیشرونده و مرحله ایی است، نمی توان کل مراحل را به صورت سری ارائه داد. در حالی که نحوه ارائه محتوا در طراحی وب با استفاده از ابزارهای نوار پیمایش (اسکرول) به پایین و بالا ساده تر بوده و برای جستجو و دسترسی سریع به اطلاعات مورد نظر مخاطب، از لینک ها و دکمه ها استفاده می شود. با در نظر گرفتن یک نوع از اطلاعات، کاربران صفحه وب انتخاب های بیشتری در مورد دستیابی اطلاعات نسبت به کاربران گرافیکی دارند.

توزیع محتوا و اطلاعات

طراحی گرافیکی یک روش سنتی طراحی رسانه ای اطلاعات است ، که معمولاً از طریق پست، فروش، ارسال ایمیل و سایر شکل های ارتباطی پخش می شود. این روش های پخش فقط برای یک محدوده کوچک قابل ارائه بوده و هزینه بالایی دارد. توانایی انتشار اطلاعات در طراحی وب از طراحی گرافیکی قوی تر است اما زیرساخت های دنیای وب متکی است. به هرحال با گسترش و محبوبیت مستمر دنیای وب و بهبود مداوم تجربه کاربر در این فضا ، اطلاعات آنلاین می توانند توسط افراد بیشتری قابل دسترس و پذیرش باشند.

 

تفاوت شغلی بین طراحی وب در مقابل طراحی گرافیک چیست؟

طراح وب:

 • هنر را به عنوان راهی برای بهره گیری از فناوری می بیند
 • تعامل متقابل با مخاطبان خود دارد
 • بخش فنی بیشتری لازم دارد (یعنی کدگذاری و برنامه نویسی)
 • از رویکردهای مهندسی در طراحی آنها می کند
 • باید برنامه ایی برای چگونه گی واکنش و حس مخاطب نسبت به طراحی داشته باشد
 • نیاز به دانستن نحوه طراحی برای همه دستگاه ها را داشته باشد (یعنی لپ تاپ ، تبلت ، تلفن هوشمند)
 • می توانند به مرور زمان کار خود را توسعه داده و تقویت کنند
 • می تواند به واسطه بازخورد و رفتار مخاطب طراحی خود را اصلاح یا به روز کند

در یک جمله ، طراحان وب اشخاصی هستند که می توانند وب سایت ها را طراحی و تولید کنند. کار آنها جنبه های بسیاری را در بر می گیرد ازجمله نحوه معرفی و ارائه محتوای وب ، تعیین و جایگذاری دکمه ها، ترکیب بندی کلمات، کاربرد رنگ در طراحی، و موارد دیگر.

ابزار طراحی در هر مرحله از طراحی متفاوت است، و لازم است طراحان وب به ابزارهای زیادی تسلط داشته باشند. همچنین نیاز به دانستن مهارت های مختلفی از جمله JavaScript, Jquery, PHP, web application development, UI design دارند.

 

طراح گرافیک:

 • با هنر شروع می شود
 • با مخاطبان خود رابطه ای یک طرفه برقرار می کند
 • نسبت به طراحی وب هنری تر است (یعنی طرح با قلم و کاغذ)
 • به نظریه های بصری در طرح های تأکید می کند
 • طراح باید بر نحوه ارتباط پیام با مخاطب خود متمرکز شود
 • لازم است طراح به قوانین و اصول چاپ آشنایی داشته باشد
 • قبل از چاپ نهایی می تواند از چک پرینت برای بررسی و تایید خروجی نهایی استفاده کند

برای دستیابی به هدف، طراحان گرافیک معمولاً روی برخی مهارتهای حرفه ای متمرکز می شوند. مانند طرح فونت ، هنر تجسمی ، طراحی صفحه (Layout) و جنبه های دیگر.

 

توضیحاتی که در بالا بیان شد تنها مختصری در خصوص تفاوت های طراحی گرافیک و طراحی وب است. اگر برای انتخاب بخش کاری خود بدنبال اطلاعات بیشتر هستید بجز جستجوی بیشتر پیشنهاد می شود با طراحان حرفه ایی این بخش نیز ملاقات کنید، حرف های آنها را بشنوید و از نزدیک با این تفاوت ها آشنا شوید. در نهایت توجه داشته باشید برای رسیدن به یک طراحی خوب نیاز به مطالعه، بررسی نمونه های موفق و تلاش شبانه روزی دارید. موفق باشید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید