انواع روش های ساخت وبسایت به زبان ساده- بخش دوم

نوشته شده توسط مرد پارسی در . ارسال در کسب وکار و بازاریابی

در بخش اول مطلب انواع روش های ساخت وبسایت به زبان ساده توضیح دادیم که برای ساختن یک سایت اینترنتی به هاست، دامنه و آدرس اینترنتی نیاز داریم و هرکدام را به زبان ساده توضیح دادیم. اکنون در ادامه، انواع روش های متداول ساخت یک وبسایت را شرح خواهیم داد.

در گذشته روش ها و تکنیک های محدودی برای ساخت یک سایت اینترنتی وجود داشت اما امروزه با توجه به رشد دنیای برنامه نویسی و تولید تکنیک های جدید، روش های مختلفی برای ساخت یک وبسایت وجود دارند. روش های متداول برای ساخت یک وبسایت عبارتند از:


1- با برنامه نویسی با زبان های HTML، Php، ASP ، و...
2- ساخت وبسایت با سیستم هایی مانند
Wordpress، Joomla، Dropal  و...
3- با سایت سازهای آنلاین

وبسایت به زبان ساده

 

قبل از شرح روش های بالا بهتر است با دو مفهوم فِرانت اِند Front-End و بَک اِند Back-End آشنا شوید.

فِرانت اِند Front-End
به قسمتی از یک وبسایت گفته می شود که با مخاطب در ارتباط است. بخش هایی مانند ظاهر و ساختار گرافیکی سایت، فرم های اطلاعاتی و به طور کلی هرچیزی که کاربر یک وبسایت مشاهده و با آن در ارتباط است.
ساختار و بخش گرافیکی یک سایت معمولا شامل شکل، فرم، رنگ، نوع و سایز فونت همچنین افکت ها و حرکت های نمایش هر آیتم و... می باشد. برای این موارد معمولا از CSSها،  javascript و یا کتابخانه های جاوا اسکریپت که کار با آنها ساده تر است، مانند jquery استفاده می شود.

بَک اِند Back-End
در بیشتر وب سایت های امروزی که در آنها امکان تعامل با مخاطب وجود داشته و ممکن است محتوای وبسایت برای هر کاربر متفاوت باشد، نیاز است بخش فرانت اند به واسطه برنامه هایی به سرور متصل و قابل ارتباط باشد. این برنامه ها در بخش بک اند نوشته و تنظیم می شود و وظیفه پردازش و انتقال اطلاعات از سرور به سایت و بالعکس را برعهده دارد. همچنین پس از برنامه نویسی در بخش بک اند ممکن است پنل کاربری توسط برنامه نویس نوشته شده که برای مدیریت محتوا و تنظیمات ساده وبسایت کاربرد فراوانی دارد. در برخی موارد این پنل می تواند بوسیله سیستم های مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس، جوملا و... ایجاد گردد. معمولا مدیر یک وبسایت کاربر پنل کاربری یا همان CMS خواهد بود.

سایت به زبان ساده

 

1- برنامه نویسی سایت با زبان های HTML، Php، ASP ، Nod js و...
در این روش بخش بک اند معمولا با Php, ASP, Nod js و دربخش فرانت اند ساختار سایت با HTML ، رنگ ها، استایل فونت ها و سایر موارد ظاهری با CSS و برای آیتم های متحرک از jquery استفاده می شود. در این روش همچنین بخش بک اند معمولا توسط برنامه نویس نوشته شده و یا از فریم ورک های آماده مانند Laravel استفاده می شود.

درگذشته از روش برنامه نویسی کل یک وبسایت توسط برنامه نویس، بیشتر استفاده می شد اما اکنون بیشتر برای وبسایت های با تراکنش بالا، سایت های با طراحی و گرافیک ویژه و خاص، نرم افزارهای تحت وب و سایت های بزرگ استفاده می شود. روش بالا برای سایت های کوچک و معمولی به لحاظ زمان و هزینه به صرفه نیست.

در بخش سوم این موضوع به توضیح دو روش ساخت سایت با سیستم هایی مانند Wordpress، Joomla، Dropal  و با سایت سازهای آنلاین خواهیم پرداخت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید