10 مرحله از دانه تا فنجان قهوه شما (بخش اول)

نوشته شده توسط مرد پارسی در . ارسال در از همه رنگ

قهوه ای که هر روز از آن لذت می برید، سفری طولانی برای رسیدن به فنجان طی کرده است. در زمان کاشت، برداشت و آماده سازی برای فروش، مراحلی طی می شود تا دانه قهوه به بهترین کیفیت به فروش برسد.
در ادامه این مراحل را خوهید خواند.

کاشت
قهوه در حقیقت یک دانه است و زمانی برای دم کردن استفاده می شود که خشک، رست (برشته) و آسیاب شده باشد. در صورتی که این عملیات روی دانه قهوه انجام نگیرد و دانه را بکاریم درخت قهوه خواهد رویید.
دانه های قهوه عموما بر روی تخت هایی درون گلخانه ها کاشته می شوند. این دانه ها به طور مرتب آبیاری شده و از نور مستقیم خورشید محافظت می شوند تا به گیاه تبدیل شوند. کاشت دانه ها اغلب در طول فصل های مرطوب انجام می‌شود تا خاک مرطوب باقی بماند. در این صورت ریشه‌ها به طور محکم ایجاد می‌شوند.

کاشت

جمع آوری گیلاس(میوه قهوه)

بسته به نوع، تقریبا ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد تا درختان تازه کاشت شده میوه بدهند. میوه که به نام گیلاس قهوه نامیده می‌شود، در زمان رسیدن و موقع برداشت به رنگ قرمز تیره تبدیل می شود. درخت قهوه معمولا درسال یکبارگل میدهد( میوه) ودر یک مرحله محصول را می چینند. البته در کشورهایی مانند کلمبیا، که سالانه دو بار میوه می دهد، یک چیدن محصول اصلی و ثانویه انجام می پذیرد. در اغلب کشورها، با فرآیند کار فشرده و دشوار محصول با دست چیده می شود، اگر چه در کشورهایی مانند برزیل که درآن مزارع نسبتا مسطح و بسیار زیاد است، فرآیند مکانیزه شده‌است.

چه با دست و چه با روش مکانیزه و ماشین آلات برداشت، قهوه به دو روش برداشت می‌شود:

برداشت نواری: همه گیلاس‌ها دریک زمان، توسط ماشین یا دست، از شاخه جدا می‌شوند.
برداشت گزینشی: تنها گیلاس رسیده برداشت می‌شود و به طور جداگانه توسط دست انتخاب می‌شوند.
میوه چین ها هر 8 تا ۱۰ روز در میان درختان می‌چرخند و تنها میوه هایی که کاملا رسیده اند را انتخاب می‌کنند. از آنجا که این نوع برداشت محصول کاری سخت و پر هزینه است، در درجه اول برای برداشت دانه عربیکا مرغوب استفاده می‌شود.

یک میوه چین ماهر در هر روز بین 100 تا 200 پوند میوه قهوه می چیند که از این میزان محصول، 20 تا 40 پوند دانه قهوه بدست می آید. محصول برداشت شده توسط میوه چین ها روزانه به دقت وزن شده و دستمزد آن تسویه شده، سپس محصول برای حمل به کارخانه بارگیری می شود.

برداشت

فرآوری گیلاس های قهوه

زمانی که قهوه برداشت شد، عملیات فرآوری باید تا جایی که ممکن است به سرعت شروع شود تا از فساد میوه جلوگیری شود. با توجه به محل و مکان برداشت، قهوه به دو روش فرآوری می‌شود:

روش خشک روش قدیمی برای فرآوری قهوه است و هنوز در بسیاری از کشورها که منابع آبی در آن محدود هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. گیلاس‌ها که تازه انتخاب شده‌اند به سادگی روی سطوح عظیم پهن می‌شوند تا در آفتاب خشک شوند. برای جلوگیری از فاسد شدن گیلاس‌ها، آن‌ها را در طول روز پهن کرده و شب یا در طول باراش باران روی آنها را می پوشانند. بسته به شرایط آب و هوا، این فرآیند ممکن است به مدت چند هفته برای هر دسته قهوه ادامه یابد تا اینکه مقدار رطوبت گیلاس‌ها به ۱۱ ٪ کاهش پیدا کند .

روش مرطوب در این روش ابتدا بوسیله دستگاه پالپ از میوه جدا می شود. سپس به واسطه شناور کردن دانه های قهوه در آب، دانه ها را بر اساس وزن تفکیک می کنند. دانه های سبک‌تر در بالا شناورمانده درحالی که دانه ای رسیده سنگین‌تر به ته آب فرو می‌روند. آن‌ها از طریق یک سری از استوانه های چرخان عبور می‌کنند که باعث می شود این دانه ها بر اساس اندازه از یکدیگر تفکیک شوند.

بعد از جداسازی، دانه ها به مخازن بزرگ آب برای تخمیر شدن منتقل می‌شوند. بسته به ترکیبی از عوامل مانند شرایط دانه، آب و هوا و ارتفاع محل رویش آن‌ها از ۱۲ تا ۴۸ ساعت در این مخازن باقی خواهند ماند تا لایه لغزنده ای را که هنوز به دانه ها متصل است، از بین ببرند. در حالی که دانه ها در حال استراحت در مخازن هستند ، آنزیم‌ها باعث حل شدن این لایه خواهند شد. سپس دانه ها از طریق کانال‌های شسته می‌شود و برای خشک کردن آماده می شوند.

فرآوری گیلاس های قهوه

خشک کردن دانه ها

اگر دانه ها توسط روش مرطوب فرآوری شده باشند، باید تا حدود رطوبت ۱۱ ٪ خشک شود تا بتوانند برای ذخیره‌سازی آماده شوند. به همین منظور آن‌ها را روی میزهای خشک و یا کف زمین پخش کرده وبه طور مرتب می‌چرخانند تا خشک شوند، و یا می‌توان دانه ها را در دستگاه های چرخنده مخصوص خشک کرد. سپس دانه های خشک شده را در کیسه‌های زیپ قرار داده تا زمانی که برای صادرات آماده شوند.

خشک کردن دانه ها

 

ادامه مطلب در بخش دوم

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید