10 مرحله از دانه تا فنجان قهوه شما (بخش دوم)

نوشته شده توسط مرد پارسی در . ارسال در از همه رنگ

در بخش اول این مطلب با کاشت، جمع آوری گیلاس قهوه، فرآوری و خشک کردن دانه ها آشنا شدید. در ادامه مطلب همراه ما باشید. در صورتی که بخش اول را نخوانده اید می توانید از اینجا مطالعه کنید.

آماده سازی دانه ها

قبل از بسته بندی، دانه های قهوه به روش زیر پردازش می‌شود:

با استفاده از دستگاه های مخصوص پوست باقی مانده به دانه را جدا سازی می کنند. در مرحله پولیشینگ که یک فرآید اختیاری است پوست نقره ایی رنگ دانه را از آن جدا می کنند. درحالی که دانه های خروجی از این فرایند دانه های برتری شناخته می شوند ولی در اصل با دانه هایی که این فرآیند را طی نکرده اند تفاوت چندانی  ندارند.
در مرحله بعدی دانه ها بر اساس اندازه، وزن، تفاوت رنگی و عیوب احتمالی دسته بندی می شوند.
در نهایت، دانه های ناقص با دست یا ماشین آلات برداشته می شود. دانه هایی که از نظراندازه و رنگ غیر قابل قبول بوده ویا دانه هایی که بیش از حد تخمیر شده، و غیرهجدا می شوند. در بسیاری از کشورها، این فرایند هم از طریق ماشین و هم دستی انجام می شود.

 آماده سازی

بسته بندی دانه ها

دانه های آماده شده، که امروزه به عنوان قهوه سبز نامیده می شود، داخل کیسه ها بسته بندی شده و درون کانتینرهای حمل و نقل بار گیری شده و یا بصورت بسته بندی فله در داخل ظروف پلاستیکی قرار گرفته سپس بارگیری می شوند

 بسته بندی

چشیدن طعم قهوه

کیفیت و طعم قهوه مکرر تست می شود. این فرایند به نام کاپینگ نامیده می شود و معمولا در یک اتاق خاص که برای همین منظور درنظر گرفته شده، انجام می گیرد.
در ابتدا تست کننده که معمولا کاپر نامیده می شود، ظاهر دانه ها را بررسی می کند و سپس دانه ها در یک دستگاه روستر آزمایشگاهی کوچک( روستر دستگاهی است که به واسطه آن دانه خام قهوه به اطلاح روست داده می شود. روست دادن باعث می شود دانه ها از حالت به اصلاح خامی در آیند) روست داده می شود.

بلافاصله دانه را در آب جوش با دمای کنترل شده ریخته و کاپر عطر و مزه آن را تست می کند. مراحل مختلفی توسط کاپر انجام می شود تا مزه و عطر قهوه در بهترین حالت بررسی شود. یک کاپر ماهر می‌تواند صدها نمونه قهوه را در روز مزه کند و هنوز هم تفاوت‌های ظریف بین آن‌ها را بچشد.

 چشیدن

رست قهوه

روست کردن، قهوه سبز را به دانه های قهوه ای معطر تبدیل می کند که ما در فروشگاه ها یا کافه های مورد علاقه مان خریداری می کنیم. قهوه سبز در کوره هایی با حرارت بالا و کنترل شده رست شده و در انواع مختلفی آماده می شوند

هنگامی که دانه ها به دمای داخلی 200 درجه سلیسیوس برسند، شروع به قهوه ایی شدن می کنند و کافئین، یک روغن معطر که در داخل دانه موجود است شروع به ظهور می کند

پس از روست کردن، دانه بلافاصله توسط هوا یا آب، سرد می شود. روستینگ به طور کلی در کشورهای وارد کننده انجام می شود، زیرا دانه های تازه رست شده باید به سرعت به مصرف کنندگان برسند.

 رست

آسیاب قهوه

هدف از آسیاب صحیح این است که بهترین طعم را در یک فنجان قهوه دریافت کنید. البته مزه و چگالی قهوه بستگی به روش دم کردن یا درست کردن آن دارد.

با توجه مدت زمانی که قرار است قهوه در تماس با آب قرار گیرند، درجه ایده آل آسیاب کردن آن را تعیین می کند. ویا به تعریف دیگر دانه با توجه به روش دم کردن آسیاب می شود. آسیاب قهوه در چند نوع صنعتی، خانگی، دستی و برقی موجود هست.

 آسیاب

دم کردن قهوه

روش ها و دستگاه های متنوعی برای درست کردن و دم کردن قهوه وجود دارند. از روش های سنتی مانند دم کردن در جازوه برای قهوه ترک و دله برای قهوه عربی ویا انواع قهوه هایی که با اسپرسو ماشین ها تهیه می شوند و یا درستگاه های موکاپات، فرنچ پرس، هریو، V60و... که توضیح انواع آن ها و تفاوت های آن خود مطلب مفصلی می طلبد.

دم کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید