چگونه با موبایل عکس های بسیار زیبا بگیریم؟

نوشته شده توسط مرد پارسی در . ارسال در از همه رنگ

دوربین های تلفن های همراه با سرعت به سمت تکامل پیش می روند اما هنوز کامل نیستند و با دوربین های حرفه ایی فاصله های زیادی دارند. این جمله به این معنی نیست که با دوربین تلفن همراه نمی توان عکس های خوبی گرفت.

 از طرفی دوربین های حرفه ایی قیمت بالایی داشته و تنطیمات وقت گیری دارند. اما یک گوشی تلفن همراه  همیشه همراه شماست و عکاسی با آن ساده تر از این نوع دوربین هاست.
بجز مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری، رعایت برخی نکات ساده می تواند در گرفتن عکس خوب با گوشی به شما کمک بسیاری خواهد کرد.
راهنمایی های زیر به شما نشان می دهد که چگونه با تلفن خود عکس های عالی بگیرید.

 

از خطوط شبکه ایی Grid Lines استفاده کنید
در زمان عکاسی، خطوط شبکه به ایجاد تعادل و بالانس در عکس به کار می آید. ایجاد تعادل در عکس یکی از موثرترین و ساده ترین روشها برای گرفتن یک عکس خوب است. با توجه به اصل ترکیب بندی سه تایی و فعال کردن خطوط راهنما، تصویر شما به سه قسمت افقی و سه قسمت عمودی تقسیم می شود. اگر شما سوژه را در امتداد این خطوط یا تلاقی آنها قرار دهید مشاهده می کنید که شات گرفته شده زیباتر و متعادل تر خواهد شد.
برای فعال سازی خطوط راهنما، در قسمت تنظیمات دوربین گوشی خود به دنبال کلمه grid   یا gridline گشته و آن را فعال کنید.

 

به سوژه نزدیک تر شوید
هنگامی که برای نمایش بزرگتر سوژه از زوم دیجیتال دوربین گوشی هوشمند خود استفاده می کنید، ملاحظه می کنید که جزئیات زیادی را از دست داده و کیفیت تا حدودی پایین می آید. در عوض، سعی کنید به سوژه نزدیکتر شوید.

استفاده از فیلترها را فراموش کنید
برای نتیجه بهتر در عکس گرفته شده، به جای استفاده از فیلترهای آماده بهتر است خودتان دست به کار شده و عکستان را ویرایش کنید. با استفاده از اپلیکیشن های متعددی مانند Snapseed ، Photoshop Express و iPhoto برای ویرایش عکس به نتایج باکیفیت تری دست خواهید یافت.

 

لنز دوربین گوشی را تمیز کنید
لنز دوربین گوشی شما فاقد درب یا محافظ است و به علت استفاده مکرر از گوشی، معمولا کثیف و لکه دار است. این لکه ها در عکس گرفته شده تاثیر گذاشته به نحوی که معمولا با ویرایش عکس نیز برطرف نخواهد شد.
پیشنهاد می شود از پارچه مخصوص لنز همراه با محلول تمیز کننده مخصوص استفاده کنید. در شرایطی که وسایل فوق در دسترس نیست، قبل از عکاسی پاک کردن لنز با تی شرت و لباس خود را فراموش نکنید.

تصاویر را با از زاویه های خاص بگیرید
گرفتن تصاویر از زوایای عجیب و غریب و خاص می تواند در برخی موارد به عکس های به یاد ماندنی منجر شود. البته تشخیص اینکه برای چه سوژه ایی از چه زاویه ایی عکس بگیرید نیاز به کمی خلاقیت و تمرین دارد.
برای شروع چندین شات از زاویه های مختلف و از یک سوژه عکاسی کنید. شاید لازم باشد برای برخی سوژه ها روی ارتفاع بروید، یا روی زمین دراز بکشید. یا از زاویه دید یک کودک یا یک حیوان عکاسی کنید.
زاویه دید شما در عکاسی می تواند به امضای عکسای شما تبدیل شود، پس ارزش تمرین و خلاقیت را دارد.

عکاسی با فلاش را فراموش کنید
اگر به دنبال عکس خوب گرفتن هستید، عکاسی با فلاش را فراموش کنید.
با توجه به نزدیکی فلاش به لنز دوربین گوشی ها معمولا عکسهای گرفته شده با فلاش به صورت تار، تاریک روشن و چهره ها به رنگ زرد متمایل می شود. در برخی موارد چشم افراد به رنگ قرمز در می آید. بنابر این در محیط های تاریک از منابع نوری دیگری استفاده کنید. برخی مواقع مجبورید برای منبع نور جایگزین کمی صبر کنید. مثلا اگر در خیابان هستید منتظر نور خودروهای عبوری شوید ولی ارزشش را خواهد داشت.
برای عکاسی همیشه نور طبیعی از نور مصنوعی بهتر است پس سعی کنید برای استفاده از نور طبیعی زمان بندی و برنامه ریزی کنید.

 

هنگام عکاسی گوشی را در حالت افقی قرار دهید
اگر برای اشتراک در اینترنت عکاسی می کنید، توجه کنید که وب یک رسانه افقی محور است و شما باید عکس های افقی بگیرید.

 برای گرفتن عکس از دکمه صدا استفاده کنید
عکاسی با گوشی در حالت افقی این مزیت را دارد که از دکمه افزایش صدا به جای لمس صفحه استفاده کنید. همچنین در این حالت مجبور گوشی را با دو دست بگیرید که در این صورت گرفتن کادر صاف و متعادل راحت تر می شود.

 

 

در پایان این نکته را به یاد داشته باشید که کلید هنر عکاسی، مانند هر هنر دیگری، افزایش یادگیری و تمرین است .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید