10نکته برای حفظ امنیت آنلاین

نوشته شده توسط مرد پارسی در . ارسال در علمی و تکنولوژی

این روزها اینترنت با وجود هک ها، کلاهبرداری ها، نرم افزارهای مخرب و غیره، می تواند مثل یک مکان خطرناک باشد، وگسترش تلفنهای هوشمند و رایانه های لوحی وسایر دستگاههای متصل به اینترنت، ما را بیشتر در معرض خطرات قرار داده است.
به نظر نگران کننده است! اما خبر خوب این که با در نظر گرفتن اقدامات امنیتی این تهدیدات تا حد زیادی کاهش یابد.

به همین منظور در ادامه چند نکته برای ایجاد امنیت به شما پیشنهاد می شود:

امنیت

 

1- رمز عبور پیچیده انتخاب کنید
احتمالا این جمله را قبلا هم شنیده اید اما ایجاد کلمه عبور قوی و منحصر به فرد، بهترین راه برای حفظ اطلاعات شخصی و مالی شماست. یک کلمه عبور مناسب شامل حداقل 8 کارکتر و ترکیبی از عدد، حروف بزرگ و کوچک است. شاید به خاطر سپردن این نوع رمز عبور- مخصوصا اگر برای هر حساب کاربری خود از یک رمز عبور منحصر به فرد استفاده می کنید- آسان نباشد.
پیشنهاد می کنیم از نرم افزار یا اپلیکیشن های مدیریت رمز عبور استفاده کنید که می توانند رمزعبور پیچیده برای شما تولید و ذخیره کنند. در نتیجه به منظور امنیت بیشتر می توانید برای هر حساب کاربری خود، رمز عبور متفاوت ایجاد کنید. در این صورت به عنوان مثال می توانید  برای بانک الکترونیکی خود یک رمز عبور و برای ایمیلتان رمز عبور متفاوتی داشته باشید.  در نتیجه با لو رفتن احتمالی یک رمزعبور، صرفا یک حساب کاربری شما در معرض تهدید خواهد بود.
راه دیگری نیز برای امنیت ورود به حساب های کاربری وجود دارد. در صورتی که حساب کاربری شما قابلیت multi-factor authentication یا همان احراز هویت چند مرحله ایی را دارا است، حتما از آن استفاده کنید.
احراز هویت چند مرحله ایی برای ورود شما به حساب کاربری تان علاوه بر رمز عبور چند اطلاعات دیگر نیز درخواست می کند. مثلا یک کد یکبار مصرف به شماره همراه شما پیامک می شود که باید در مرحله ورود در قسمت مربوطه وارد کنید. این کد می تواند به آدرس ایمیل شما نیز ارسال شود که این بستگی به تنظیمات شما در زمان ساختن حساب کاربری دارد. امروزه وب سایت ها و اپلیکیشن ها معمولا از احراز هویت دو مرحله ایی two-factor authentication استفاده می کنند.

 

2- افزایش امنیت شبکه
اکنون که با رعایت موارد بالا ورود به حساب کاربری شما کمی امن تر شد، مطمئن شوید اتصالات شما به اینترنت نیز امن هستند. وقتی که در خانه یا محل کار هستید، احتمالا از یک مودم-روتر استفاده می کنید. برای این دستگاه ها می توان رمز عبور تعریف کرده ویا اجازه دهید اطلاعات شما را رمزگذاری کنند. چه عالی !
اما هنگامی که در مکان های عمومی هستید، ممکن است وسوسه شوید از Wi-Fi عمومی و رایگان استفاده کنید، اما مشکلی وجود دارد. مشکل اتصال به  Wi-Fi عمومی این است که اغلب آنها ناامن شده اند، به این معنی که برای هکرها دسترسی به دستگاه یا اطلاعات شما از طریق این Wi-Fi ها نسبتا آسان است. بنابر این توصیه می شود از اتصال به این شبکه ها خودداری کرده ویا از اینترنت سیم کارت خود استفاده کنید.

امنیت آنلاین

 

3- از فایروال (دیوار آتش ) استفاده کنید
حتی اگر شبکه اینترنتی شما امن باشد، همچنان باید از یک فایروال استفاده کنید. فایروال یک مانع الکترونیکی است که دسترسی غیر مجاز به رایانه ها و دستگاه های شما را متوقف می کند و اغلب با نرم افزار امنیتی جامع همراه است. استفاده از فایروال کمک می کند که تمام دستگاه های متصل به شبکه شما امن باشند.
 این نکته را بدانید که هکرها می توانند از طریق دستگاه های متصل به رایانه شما نیز سیستم را هک کنند. معمولا فایروال ها روی مودم- روتر شما وجود دارند و کافیست از تنظیمات، آن را فعال کنید. همچنین سیستم عامل ویندوز و برخی شرکت های امنیتی اقدام به ارائه فایروال کرده اند. از آنها نیز می توانید کمک بگیرید.

 

4- هوشمندانه کلیک کنید
اکنون که شما برای حفظ امنیت اقداماتی انجان داده اید، سعی کنید که با کلیک کردن بی دغدغه روی هر لینکی خود را در خطر قرار ندهید. بسیاری از تهدیدات آنلاین امروز مبتنی بر فیشینگ یا مهندسی اجتماعی هستند. یعنی شما را در افشای اطلاعات شخصی یا حساس برای اهداف جعلی فریب می دهند وهکرها برای این کار از ایمیل های اسپم، پیشنهادات "رایگان" جعلی، آزمون ها وتست های آنلاین و... استفاده می کنند.
به واسطه این تاکتیک شما را مجذوب و وسوسه کرده تا روی لینک های خطرناک کلیک کنید یا اطلاعات شخصی خود را در اختیارشان قرار دهید.
همیشه مراقب این پیشنهادات باشید، پیشنهادهای خیلی خوب و عجیب می تواند تهدیدی برای در اختیار قرار دادن اطلاعات شخصی بیش از حد شما باشد.

امنیت آنلاین

 

5- اشتراک گذاری
این روزها، فرصت ها و موقعیت های زیادی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی ما در اینترنت وجود دارد. درباره اینکه چه چیزی به اشتراک می گذارید، به خصوص در مورد اطلاعات هویتتان احتیاط کنید.
به طور بالقوه اشتراک گذاری می تواند برای دریافت اطلاعات شما نظیر نام کاربری و رمز عبور استفاده شود.

 

6- از اطلاعات گوشی خود محافظت کنید
دستگاه های تلفن همراه، همانند لپ تاپ های ما می توانند در برابر تهدیدات آنلاین آسیب پذیر باشند. در واقع، دستگاه های تلفن همراه با مخاطراتی مانند اپلیکیشن های خطرناک و لینک های خطرناکی که توسط پیام متنی(پیامک) ارسال شده است، روبرو هستند.
پس در کلیک کردن روی لینک هایی که برایتان ارسال می شود مراقب باشید، به پیامهای غریبه پاسخ ندهید، و تنها پس از خواندن بررسیهای کاربران دیگر، اپلیکیشن ها را از فروشگاههای برنامه رسمی دانلود کنید.
همچنین مانند رایانه های خود و سایر دستگاه ها، اطمینان حاصل کنید که نرم افزار امنیتی خود را بر روی تلفن همراه فعال کرده اید.

 

7- وب گردی و خرید امن
هنگام خرید آنلاین و یا بازدید از وب سایت هایی که خرید آنلاین داشته و یا دیگر معاملات حساس، همیشه مطمئن شوید که آدرس سایت با https، به جای فقط http شروع می شود و دارای آیکون قفل در URL است. این موارد نشان می دهند که وب سایت امن است و از رمزگذاری برای ارسال داده های شما استفاده می کند.

امنیت آنلاین

 

8- نرم افزارها و سیستم عامل خود را به روز کنید
تمام نرم افزارهای خود را به روز نگه دارید تا آخرین وصله های امنیتی را داشته باشید. پیشنهاد میکنیم به روز رسانی خودکار آنها را روشن کنید تا مجبور نباشید به به روز بودن آنها فکر کنید. از طرفی مطمئن شوید که نرم افزار امنیتی شما برای انجام اسکن منظم تنظیم شده است.

 

9- اطلاع از آخرین روش های کلاهبرداری اینترنتی
تهدیدات آنلاین همیشه در حال تکامل هستند، پس مطمئن شوید که در خصوص این روش ها و تهدیدات اطلاعات به روزی دارید. برخی از وبسایت ها این اطلاعات را به شما ارائه می کنند. در گوگل جستجو کنید.

 

10- حواستان را جمع کنید
همیشه در مورد کارهایی که آنلاین انجام می دهید احتیاط کنید، سایت هایی که بازدید می کنید و آنچه به اشتراک می گذارید. از نرم افزار امنیتی جامع و معتبر استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید موارد امنیتی را به صورت منظم بررسی می کنید تا در صورتی که چیزی اشتباه است برطرف شود.

همیشه با استفاده از اقدامات پیشگیرانه، می توانید خود را از سردرد نجات دهید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید