چرا تکنولوژی 5G همه را ناامید خواهد کرد؟

نوشته شده توسط مرد پارسی در . ارسال در علمی و تکنولوژی

اتصالات بی سیم 20 برابر سریعتر است؟ پس چه چیزی در این مورد ناامید کننده است؟

حتما این ادعا را شنیده اید که فن آوری 5G  یک مجرای اطلاعاتی جهت اتصال به شبکه برای ماشین های خودران  ، هدست های واقعیت مجازی، جراحی از فاصله دور ، تماسهای ویدیویی سه بعدی هولوگرافی و میلیون ها دستگاه ارتباطی مختلف در خانه ها خواهد بود .

شرکت هایی که تکنولوژی 5G  را ساختند می گویند سرعت واقعی آن در جهان 10 تا 20 برابر سریعتر از 4G  است – در واقع بین 100 تا 200 مگابیت در ثانیه.

مهمترین نکته در این تکنولوژی اینست که  5G  باید تاخیر بسیار پایینی داشته باشد )از حدود 20 میلی ثانیه برای شبکه های امروز به  1 میلی ثانیه برسد(در نتیجه قابلیت انتقال داده ها سریعتر است و کیفیت تماس های ویدئویی بسیار بهتر خواهد بود .

پیش بینی شده که گوشی های 5G جدید در سال آینده عرضه می شوند، بنابراین تمام این مزایا، قریب الوقوع است. با این وجود ماهها از عصر تکنولوژی 5G فاصله داریم و متاسفانه به زودی رشد نخواهد کرد چون نیازمند زیرساختهای بسیاری است.

قبل از اینکه به شما بگویم چرا، ابتدا در مورد نحوه، زمان و جایی که5G  به ظهور میرسد صحبت میکنیم .

شروع این قابلیت با تلفن خواهد بود .

در اینجا گوشی 5G  عرضه می شود

موتورولا موتور Z3 تنها گوشی موجود است که می تواند به  5Gارتقا یابد و نیاز به اضافه شدن 5G Moto Mod  دارد ،که بیش از دو برابر ضخامت گوشی است. با این حال، از لحاظ فنی، اولین گوشی در بازار است که این قابلیت را پشتیبانی می کند.

شرکتهای دیگر سازنده تلفن همراه نیز در صدد ساخت گوشی هایی با قابلیت 5G هستند که به زودی به بازار عرضه خواهد شد . برای مثال شیائومی نیز ممکن است گوشی هوشمند 5 گیگابایتی Mi Mix 3 خود را در ماه آینده معرفی کند.

 Oppo 5G با پشتیبانی OnePlus 7 در ماه ژانویه عرضه خواهد شد .

انتظار میرود Sprintو LG که در تولید گوشی 5G  همکاری دارند اوایل سال آینده محصول خود را در بازار ارائه نمایند .
معرفی گوشیهای هوشمند 5G Huawei  در تابستان دور از انتظار نیست.

در حالی که اپل مطلبی در بخش  5G اعلام نکرده است، شرکت هایی نظیر Mobile Viewpoint در حال کار بر روی افزودنی های پشتیبانی از iPhone هستند که سازگاری 5G با آیفون های موجود (و تلفن های (Android را ارائه می دهند.

اغلب یا تمام گوشی های هوشمند ذکر شده در بالا باید تا سال 2022 از تکنولوژی  5G پشتیبانی کنند. اکثر کاربران گوشی های هوشمند در جهان صنعتی تا سال 2025 احتمالا گوشی هایی با قابلیت 5G  خواهند داشت.

خیلی زود ما از گوشی های دارای قابلیت 5G  استفاده خواهیم کرد اما آیا این بدان معنی است که ما 5G داریم؟

مشکل بزرگ

ویلیام گیبسون، نویسنده علمی تخیلی می گوید که "آینده اینجا است فقط به طور مساوی توزیع نشده است" مخصوصا برای 5G .

مرکز کنوانسیون لس آنجلس، که متعلق به شهر لس آنجلس است، اولین مکان در ایالات متحده برای نصب یک شبکه بی سیم 5G  دائمی است که این امر در اوایل ماه جاری اجرا شد.

اپراتور U.K. که در حال حاضر  5G  را در لندن آزمایش می کند امیدوار است که این پوشش  در سال آینده یا سال بعد از آن منتشر شود.

 T-Mobile موظف است در سال آینده در 30 شهر ایالات متحده و Sprint در شش شهر تکنولوژی 5G را راه اندازی کنند.

چین و کره جنوبی نیز امیدوار به ارائه آن  در سال آینده هستند.

5G چگونه کار می کند

مهم این است که 5G  یک تکنولوژی نیست بلکه یک مجموعه پیچیده از فن آوری است که بسیاری از آنها توسط سازمان های استاندارد مرتب نشده اند.

با این حال و به طور کلی توضیح دادن در مورد نحوه کار 5G ، مفید است . بنابراین در ذیل به آن اشاره میکنیم .
فن آوری های که پس از  5G خواهند آمد امکان استفاده از فرکانس های بسیار بالا را ممکن می سازند. هرچه فرکانس بالاتر باشد ، طول موج کوتاهتر است. طول موج های کوتاهتر سرعت بیشتر و تأخیر کمتر را ممکن می سازند.

اما یک مساله وجود دارد : با طول موج کوتاه، فاصله بین دستگاه و "برج" باید بسیار کوتاه تر باشد، و سیگنال ، نفوذ بیشتری در مواد مانند دیوارها و درختان دارد . برای غلبه بر این مشکلات ، شرکت ها باید نسبت به فن آوری های موجود ، برج های بسیار بیشتری مستقر کنند و شرکت هایی مثل Verizon در استفاده از پرتودهی با سیگنال های مستقیم در اطراف اشیا و به سمت دستگاه ها استفاده می کنند .

به منظور داشتن پوشش منطقی، ارائه دهندگان باید آنتن ها و برج ها5G  را در تمام نقاط و بسیار نزدیک به کاربران بسازند. ساخت این دستگاه ها و قراردادن آنها در همه نقاط بسیار وقت گیر و پر هزینه است اما سطح گستردگی آنها یکنواخت خواهد بود .

هنگامی که شرکت هایی مانند Sprint، T-Mobile و Verizon می گویند قصد دارند  5Gرا در یک شهر بسازند، منظورشان این است که  5G در برخی از نقاط محدود در آن شهر قابل دسترس خواهد بود .

از آنجا که اتصالات  5G قدرت بیشتری مصرف می کنند، طراحی تراشه هایی که قدرت  5G را تامین می کنند به صرفه نیست و تراشه ها بر اساس 4G  طراحی شده و زمانی که برنامه نیاز به پهنای باند بالاتری دارد  به حالت  5G ضربه خواهند زد.

به دلیل نیاز به صرفه جویی در باتری،  توزیع محدود آنتن ها و برج ها و به علت مشکلات تداخل، گوشی های هوشمند 5G با موانع بزرگی مواجه خواهند شد که ناشی از ارتباطات و اتصالات 5G خواهد بود.

با توجه به موارد ذکر شده در بالا آنچه که بسیار واضح به نظر میرسد این است که از الان تا 5 سال آینده گوشی های هوشمند شما از همان قابلیت 4G بهره خواهد برد حتی زمانیکه شما تلفنی با قابلیت 5G  در یک شهر مجهز به 5G  را دارید .
شبکه های  5G قابل اطمینان  با تعداد کم و با فاصله دور در اختیار شما قرار می گیرند و اغلب در هنگام خارج شدن شما از دسترس قابل استفاده و دسترسی نخواهند بود . سازگاری، سرعت ، قدرت قابل اعتماد تکنولوژی5G  در برخی از دفاتر، محل های سرگرمی و مکان های دیگر در دسترس خواهد بود، اما نه به طور کلی و در همه جا .

حامل های بی سیم امیدوارند 5G  آنها را قادر به رقابت با  ISP ها، شرکت های کابلی و شبکه های ماهواره ای و شرکت های تلویزیونی کند.  اما احتمالا بیشتر از 15 سال زمان نیاز است تا کاربران استفاده از تکنولوژی 5G  را جایگزین 4G نمایند .
تکنولوژی 5G   به این زودیها برای شرکت هایی مانند اپل و سامسونگ به اندازه کافی قابل اطمینان نخواهد بود تا بتوانند قدرت پردازشی فوق العاده کامپیوتر را از گوشی های هوشمند حذف کنند .
و به دلیل نحوه کار 5G ، برنامه ریزی ها به زودی با یک مانع بزرگ دیگر روبرو خواهد بود.


اثرات 5G بر سلامتی و بهداشت محیط

یک ائتلاف از 52 سازمان مردمی به نام  (آمریکایی ها برای فناوری پاسخگو) ، هفته گذشته از کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) خواست تا سرعت بخشیدن به زیرساخت های 5G را تا زمانی که بتوانیم اثرات بهداشتی را بیابیم، کاهش دهیم.

این سازمان ها به "علم نوظهور که قرار گرفتن در معرض اشعه مایکرویو با آسيب جدي بيولوژيكی مرتبط میکنند " اشاره دارند.

شهرهای، از جمله میل دره و کالیفرنیا، پیش از این قوانین مربوط به توقف نصب 5G  را تصویب کرده اند .

ما قبلا این مسیر را پیموده ایم، درست است؟ سوال این است که آیا آنتن های گوشی هوشمند و حتی Wi-Fi برای سلامت انسان مضر هستند؟ این مطالب چندین دهه مورد بحث قرار گرفته است.

اما5G   متفاوت است. این تکنولوژی با نیاز به برج های بزرگتر و تعداد بیشتر به کاربران نزدیک تر می شود. برخی از ساکنان شمال پوتوماک می گویند که بیش از 60 برج بیسیم نسل5G  در کمتر از 30 فوت از درهای جلوی منازلشان نصب شده است.

این امکان وجود دارد که مدرک قطعی و بسیار پذیرفته شده پدیدار شود که به وضوح خطر سلامتی از تجهیزات بیسیم 5G را نشان می دهد و احتمالا بحث بر سر اثرات سلامتی ادامه دار خواهد بود.

تنها سوال اینست که  تا چه حد با 5G مخالفت خواهد شد ؟و اینکه مخالفان تا چه حد می توانند در جلوگیری از آن موثر باشند ؟
 اقدام سیاسی علیه 5G دور از انتظار نیست که این امر به طور گسترده ای باعث کند شدن روند پیشرفت این تکنولوژی خواهد شد .

با توجه به مطالب گفته شده ، واقع گرایانه نیست منتظر وقایع عالی و پیشرفت چشمگیر در این خصوص باشیم . حداقل برای دهه آینده، اتصال واقعی5G  واقعا بسیار نادر خواهد بود.

 

به نظر شما  5G در آینده‌ی فناوری چه تاثیراتی خواهد داشت؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید